U ponedjeljak 18. studenog u prostorijama Centra za mlade održana je prva javna tribina za studente u okviru projekta „Vision is decision – Mladi i demokracija“.
Na samom početku prisutne je pozdravila koordinatorica projekta Filipa Lončar te upoznala studente sa samim projektom potaknuvši ih da se uključe u aktivnosti kako bi bili sami nositelji političkih promjena. Vodeću riječ su imali gosti predavači, prof. dr. sc. Pavle Mijović, sa Katoličkog bogoslovnog fakulteta iz Sarajeva, i prof. dr. Nerzuk Ćurak, sa Fakulteta političkih nauka iz Sarajeva. Kroz polusatno izlaganje, iznijeli su svoje ideje, iskustva, shvaćanje demokratskog sustava, kakvo je ono danas, a kakvo bi trebalo biti. Profesor Ćurak analizirao je razliku između totalitarnog sustava i demokratskog društva istaknuvši kako demokracija podrazumijeva da svatko ima pravo na slobodu mišljenja i govora. Naglasio je kako svaki narod želi jedinstvo, objašnjavajući važnost pluralističkog društva u kojemu imamo konkurenciju političkih ideja. A da bi neko društvo bilo demokratsko, prethodni uvjet je da ima višestranački sistem. Ono na čemu je profesor Ćurak snažno inzistirao je poruka da nikad ne pristanemo na uvjete u kojima nam je zabranjeno da slobodno mislimo, jer režimi koji zatvaraju ljude zbog mišljenja su nedemokratski, autokratski i totalitarni, pod okvirom demokracije.
Profesor Mijović se nadovezao na analizu prethodnog govornika uključujući element kršćanstva te potaknuo na diksusiju i razmišljanje navodeći neke primjere iz svakodnevnog života koje postaju rutina bez pogleda na stvarnost kakva je. Živimo na jedan način, robotizirano – kupujemo odjeću u istim trgovinama, koristimo društvene mreže, imamo predrasude prema drugima, i često stvavljamo etikete i definicije u odnosu na vjersku, nacionalnu, entitesku ili neku drugu pripadnost. Podsjetio je na neke bitne poruke pape Franje za vrijeme njegovog dolaska u Sarajevo i pozvao se na analize Josepha Ratzingera. Ono što je još naglasio a što je bitno je shvaćanje kršćanstva – kako ga shvaćamo i kako ga živimo. Da li kao kršćani koji su okrenuti prema drugima i koji ga žive u običnim životnim situacijama, ili zatvoreno i izolirano od drugih, nebitno tko su oni.
Svojim izlaganjima gosti predavači su potaknuli diskusiju prisutnih te su se, na demokratski način, analizirale određene teme današnjice pokušavajući uvidjeti što i kako možemo promijeniti te biti nositelji novih, bitnih događaja u društvu u kojemu živimo.
Filipa Lončar
Nadbiskupijski centar za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“ (NCM „Ivan Pavao II.“) mjesto je duhovnosti, susreta i obrazovanja; mjesto gdje mladi imaju mogućnost odgoja i rasta u vjeri, priliku za susrete s drugim i drugačijim, te mogućnost dodatnog obrazovanja.
VIZIJA: Mostovi povjerenja
MISIJA: Za sretniju budućnost mladih!
MOTO: ZA MLADE I BOLJE SUTRA