Projekt Mali putokazi u život, nakon niza uspješno realiziranih projektnih aktivnosti uspješno se i dalje nastavlja realizirati u nekoliko dječjih domova za djecu i mlade bez roditeljskog staranja u Bosni i Hercegovini. I ove godine tim studenata, vršnjačkih edukatora, organizira radionice zabavno-edukativnog karaktera fokusirajući se na razgovore i društvenu interakciju s djecom i mladima iz domova.
Iskustva su pokazala da mladi ljudi iz ovih institucija imaju mnogo toga za reći, te da imaju snažnu potrebu razgovarati o problemima s kojima se svakodnevno suočavaju.
Kroz različite zanimljive i poučne radionice, mladi imaju priliku skrenuti pažnju sa svoje svakodnevice, razgovarati sa edukatorima te kroz različite igre i sadržaje dopuniti svoje znanje, aktivno sudjelovati i diskutirati o temi radionice i razviti vještine neophodne za uspješnu komunikaciju, kako verbalnu tako i neverbalnu.
U subotu, 12. svibnja, uspješno su održane dvije radionice na temu Komunikacija gdje se sa učenicima u dobnoj skupini od 14-18 godina razgovaralo o vrstama komunikacije, te osnovnim vještinama i tehnikama komuniciranja. Cilj radionice je prezentirati učenicima koliko je komunikacija danas važna jer komunicirajući međusobno učimo, otkrivamo, shvaćamo, spoznajemo. Vršnjački edukatori Faris Baručija i Antonio Topalović su, u Dječjem domu Egipat, u Sarajevu, sa sudionicima radionice razgovarali o važnosti komunikacije u svakodnevnom životu, njenim vrstama te poteškoćama koje mogu nastati prilikom komuniciranja. Pored teorijskog okvira, u program radionice su svakako bile uvrštene i kvalitetne vježbe slušanja, timskog rada i nenasilne komunikacije, a sve to u cilju boljeg razumijevanja kulture komuniciranja. Kada govorimo o kulturi komuniciranja, mladi su pokazali interesovanje ka boljem razumijevanju procesa kodiranja i dekodiranja informacija tijekom procesa komuniciranja te konfliktima koji mogu nastati. Radionica je završena zajedničkom igrom pantomime.
Vršnjački edukatori Nikolina Karivan, Nikolina Tomičić i Mateo Bunjevac kroz zanimljive igre i aktivnosti, sa štićenicima dječjeg doma Dom porodica u Zenici, također su razgovarali o komunikaciji.
Tijekom radionice učenici su imali priliku definirati: što je to komunikacija, koje sve vrste komunikacije postoje, razvijati empatiju, poticati izražavanje osobnih misli i osjećaja, razgovarati o elementima dobre komunikacije, upoznati socijalne vještine.
Također, učenici su imali zadatak napisati koje sve oblike komunikacije poznaju, te su aktivno sudjelovali u prezentiranju istog.
Nadbiskupijski centar za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“ (NCM „Ivan Pavao II.“) mjesto je duhovnosti, susreta i obrazovanja; mjesto gdje mladi imaju mogućnost odgoja i rasta u vjeri, priliku za susrete s drugim i drugačijim, te mogućnost dodatnog obrazovanja.
VIZIJA: Mostovi povjerenja
MISIJA: Za sretniju budućnost mladih!
MOTO: ZA MLADE I BOLJE SUTRA